
Vollständige Spezifikationen
| Netzwerkunterstützung | |
|---|---|
| 2G-Bänder | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G-Bänder | HSDPA 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 |
| 4G-Bänder | LTE |
| 5G-Bänder | SA/NSA |
| Geschwindigkeit | HSPA, LTE, 5G |
| Technologie | GSM / HSPA / LTE / 5G |
| Markteinführung | |
| Angekündigt | 2025, September 09 |
| Status | Coming soon. Exp. release 2026, Q1 |
| Gehäuse | |
| Material/Verarbeitung | Glass front (Gorilla Glass Victus 2), aluminum frame (6000 series), fiber-reinforced plastic back |
| SIM | Nano-SIM + Nano-SIM IP68/IP69K dust tight and water resistant (high pressure water jets; immersible up to 1.8m for 30 min) MIL-STD-810H compliant |
| Displaydetails | |
| Schutz | Corning Gorilla Glass Victus 2 *Exact display resolution is not officially revealed |
| Auflösung | 1080 x 2400 pixels*, 20:9 ratio (~416 ppi density) |
| Größe | 6.32 inches, 96.4 cm2 |
| Typ | IPS LCD, 120Hz, 1000 nits (HBM) |
| Betriebssystem & Chipsatz | |
| CPU | Octa-core (1x2.9 GHz Kryo Gold Prime & 3x2.7 GHz Kryo Gold & 4x2.0 GHz Kryo Silver) |
| Chipsatz | Qualcomm Dragonwing Q-6690 (4 nm) |
| OS | Android |
| RAM und Speicher | |
| Speicherkartenslot | Unspecified |
| Intern | 256GB 12GB RAM |
| Hauptkamera | |
| Dual | 50 MP, (wide), PDAF 50 MP, 120˚, (ultrawide) |
| Features | Laser AF, LED flash, HDR, panorama |
| Video | 4K, 1080p, HDR, gyro-EIS |
| Frontkamera | |
| Single | 32 MP, (wide) |
| Video | 1080p |
| Audio | |
| 3,5-mm-Klinke | Yes |
| Lautsprecher | Yes |
| Konnektivität | |
| Bluetooth | 5.4, A2DP, LE |
| NFC | Yes |
| Positionierung | GPS, GALILEO, GLONASS, BDS, QZSS |
| Radio | Unspecified |
| USB | USB Type-C, OTG, accessory connector pins |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6/7, dual-band |
| Weitere Features | |
| Sensoren | Fingerprint (side-mounted), accelerometer, gyro, proximity, compass, barometer Desktop connection support Dual FBE and FDE encryption CBRS, eMBMS, PPDR support Meets FIPS 140-3 (CSFC) and NIAP security standards Radio hardware kill-switch AReX anti-tampering Fusion 3.1 modularity system Developed and manufactured in Europe |
| Strom & Akku | |
| Typ | 4500 mAh |
| Sonstiges | |
| Farben | Black |
Häufig gestellte Fragen
Das HMD Ivalo XE läuft auf Android.
HMD Ivalo XE verfügt über 4500 mAh.
HMD Ivalo XE wird angetrieben vom Dragonwing Q-6690.
HMD Ivalo XE ist ausgestattet mit 12 GB.
256GB storage, Unspecified
Exp. release 2026, Q1
Die Displayauflösung von HMD Ivalo XE beträgt 1080x2400 pixels*.
Das Display von HMD Ivalo XE hat eine Größe von 6.32".
Die Hauptkamera von HMD Ivalo XE ist 50 MP.
Das HMD Ivalo XE unterstützt Videoaufnahmen bis zu 2160p.




