
Vollständige Spezifikationen
| Netzwerkunterstützung | |
|---|---|
| 2G-Bänder | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G-Bänder | HSDPA 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 |
| 4G-Bänder | 1, 2, 3, 5, 7, 8, 18, 19, 20, 26, 28, 32, 38, 40, 41, 42, 43, 71 - International 1, 2, 3, 5, 8, 28, 38, 40, 41, 42 - India |
| 5G-Bänder | 1, 3, 5, 7, 8, 26, 28, 38, 40, 41, 71, 75, 77, 78 SA/NSA/Sub6 - International 1, 2, 3, 5, 8, 28, 38, 40, 41, 77, 78 SA/NSA/Sub6 - India |
| Geschwindigkeit | HSPA, LTE, 5G |
| Technologie | GSM / HSPA / LTE / 5G |
| Markteinführung | |
| Angekündigt | 2026, March 02 |
| Status | Available. Released 2026, March 02 |
| Gehäuse | |
| Material/Verarbeitung | Glass front (Gorilla Glass 7i), plastic frame |
| Abmessungen | 162.8 x 75.6 x 7.2 mm or 8 mm |
| SIM | · Nano-SIM + eSIM · Nano-SIM + Nano-SIM IP68/IP69 dust tight and water resistant (high pressure water jets; immersible up to 1.5m for 30 min) Drop resistant up to 1.2m MIL-STD-810H compliant* * does not guarantee ruggedness or use in extreme conditions |
| Gewicht | 177 g or 193 g (6.24 oz) |
| Displaydetails | |
| Schutz | Corning Gorilla Glass 7i, Mohs level 4 |
| Auflösung | 1272 x 2772 pixels, 19.5:9 ratio (~450 ppi density) |
| Größe | 6.78 inches, 112.4 cm2 (~91.3% screen-to-body ratio) |
| Typ | AMOLED, 1B colors, 144Hz, HDR10+, 5200 nits (peak) |
| Betriebssystem & Chipsatz | |
| CPU | Octa-core (1x2.5 GHz Cortex-A720 & 3x2.4 GHz Cortex-A720 & 4x1.8 GHz Cortex-A520) - International Octa-core (1x2.7 GHz Cortex-A720 & 3x2.4 GHz Cortex-A720 & 4x1.8 GHz Cortex-A520) - India |
| Chipsatz | Qualcomm SM7635 Snapdragon 7s Gen 3 (4 nm) - International Qualcomm SM7635-AC Snapdragon 7s Gen 4 (4 nm) - India |
| GPU | Adreno 810 |
| OS | Android 16, up to 3 major Android upgrades |
| RAM und Speicher | |
| Speicherkartenslot | Unspecified |
| Intern | 128GB 8GB RAM, 256GB 8GB RAM, 256GB 12GB RAM uMCP |
| Hauptkamera | |
| Dual | 50 MP, f/1.8, (wide), 1/1.56", 1.0µm, multi-directional PDAF, OIS 13 MP, f/2.2, 120˚ (ultrawide), 1/3.0", 1.12µm, PDAF |
| Features | LED flash, HDR, panorama |
| Video | 4K@30fps, 1080p@30/60/120fps, gyro-EIS |
| Frontkamera | |
| Features | HDR, panorama |
| Single | 32 MP, f/2.2, (wide), 1/3.14", 0.7µm |
| Video | 4K@30fps, 1080p@30fps, gyro-EIS |
| Audio | |
| 3,5-mm-Klinke | No |
| Lautsprecher | Yes, with stereo speakers (with Dolby Atmos) |
| Konnektivität | |
| Bluetooth | 6.0, A2DP, LE |
| NFC | Yes (market/region dependent) |
| Positionierung | GPS, GLONASS, GALILEO |
| Radio | No |
| USB | USB Type-C 2.0, OTG |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6e, dual-band or tri-band |
| Weitere Features | |
| Sensoren | Fingerprint (under display, optical), accelerometer, gyro, proximity, compass Smart Connect (Ready For) support |
| Strom & Akku | |
| Laden | 68W wired |
| Typ | Si/C Li-Ion 5200 mAh or 7000 mAh |
| Sonstiges | |
| Farben | Pantone: Orient Blue, Sporting Green, Blue Surf, Country Air, Silhouette |
| Modelle | XT2605-1, XT2605-2 |
| Preis | About 440 EUR |
| Custom EU LABEL | |
| Akku | 72:46h endurance, 1000 cycles |
| Energy | Class A |
| Free Fall | Class A (270 falls) |
| Repairability | Class B |
Häufig gestellte Fragen
Das Motorola Edge 70 Fusion läuft auf Android 16, up to 3 major Android upgrades.
Motorola Edge 70 Fusion hat eine Dicke von 177g or 193g, 8mm thickness.
Motorola Edge 70 Fusion verfügt über 7000 mAh.
Motorola Edge 70 Fusion Supports Up To 68W Laden.
Motorola Edge 70 Fusion wird angetrieben vom Snapdragon 7s Gen 3.
Motorola Edge 70 Fusion ist ausgestattet mit 8/12 GB.
128GB/256GB storage, Unspecified
Released 2026, March 02
Die Displayauflösung von Motorola Edge 70 Fusion beträgt 1272x2772 pixels.
Das Display von Motorola Edge 70 Fusion hat eine Größe von 6.78".
Die Hauptkamera von Motorola Edge 70 Fusion ist 50 MP.
Das Motorola Edge 70 Fusion unterstützt Videoaufnahmen bis zu 2160p.
















